Jak napisać plan rozwoju.
Artykuł, który właśnie czytasz skierowany jest do trzech grup nauczycieli.
- Rozpoczynających pracę w zawodzie nauczyciela- pierwsze zadanie do wykonania jakie Cię spotka, to napisać plan rozwoju.
- Od Twojej rozmowy kwalifikacyjnej na nauczyciela kontraktowego minęły dwa lata (dwa lata stosunku pracy w szkole/przedszkolu/placówce od momentu uzyskania poprzedniego stopnia awansu, dokładnie od daty na akcie nadania stopnia awansu)
- Od Twojego egzaminu na nauczyciela mianowanego minął rok ( rok stosunku pracy w szkole/przedszkolu/placówce od momentu uzyskania poprzedniego stopnia awansu zawodowego, dokładnie od daty na akcie nadania stopnia awansu ).
Jeśli jesteś w którejś z tych grup, to możesz a nawet powinnaś/powinieneś podjąć się zmagań dotyczących rozpoczęcia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego, nauczycielu.
Czas biegnie, terminy gonią a Ty nie wiesz jak się za to zabrać. Zawiłość prawa oświatowego w tym zakresie przeraża.
Obserwując Wasze wpisy na portalach społecznościowych (grupy na fb) zauważam liczne problemy z tym tematem związane.
Jak się za to zabrać od strony technicznej?
Co z tymi punktami, gdzie ich szukać?
Czy pisać plan według powinności czy może według wymagań?
Wyjaśnię wiec kolejny raz.
Tak jak przy sprawozdaniu nie mamy jednego konkretnego wzoru dokumentu, tak tez przy planowaniu działań w planie rozwoju zawodowego sytuacja ułatwiona nie jest.
Po pierwsze powinności- w trakcie trwania stażu nauczyciel powinien.
Po drugie wymagania- od nauczyciela na zakończenie stażu wymaga się.
Do tego zapis w Karcie Nauczyciela mówiący, że „Art. 9c.3. W okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania, o których mowa w art. 9g ust. 10. Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji tego planu.” To jak to zaplanować, by sprostać wymaganiom ustawodawcy, dyrektora szkoły i opiekuna stażu (jeśli takowego będziesz mieć)?
Zacznijmy więc od początku.
Po pierwsze i najważniejsze w całym tym planowaniu to wydrukować Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U 2020 r., poz. 2200). Rozporządzenie możesz pobrać tu >POBIERZ<
Po drugie, bardzo uważnie przeczytać powinności i wymagania dla poszczególnych stopni awansu zawodowego.
Stażysta czyta wszystko co zapisane jest z § 6 rozporządzenia.
Nauczyciel kontraktowy § 7, a nauczyciel mianowany rozpoczynający staż wczytuje się z uwagą w zapisy § 8.
Warto też prześledzić kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022 >KLIK< oraz plan nadzoru zamieszczony na stronie kuratorium, któremu podlega Twoja szkoła. Tam wyznaczone są priorytety działalności oświatowej na najbliższy czas.
Nie wolno przy planowaniu działań zapomnieć o potrzebach Twojej placówki. Zajrzyj do wniosków z nadzoru, wniosków z ewaluacji, wyników sprawdzianów czy egzaminów zewnętrznych przeprowadzonych w Twojej szkole. Nie zapominaj o potrzebach rodziców, oni też stanowią społeczność szkoły/przedszkola/placówki.
Przy planowaniu działań warto również przemyśleć i wstępnie wytypować instytucje z którymi będziesz chciała/chciał podjąć współpracę. Środowisko lokalne z którym współpracuje placówka jest ważną składową działalności szkoły. Pamiętaj także, by brać pod uwagę w kolejnym roku szkolnym edukację zdalną czy hybrydową.
Wspierająca rola opiekuna stażu.
W rozporządzeniu dotyczącym uzyskiwania kolejnych stopni awansu zawodowego szczegółowo zostały opisane zadania opiekuna stażu. Jeśli wiec Twój staż realizowany będzie pod opieką tego anioła stróża, zerknij w zapisy § 5, by dowiedzieć się jakie zadania spoczywają na opiekunie stażu. To właśnie opiekun stażu może być tą osobą, która pomoże Ci zdecydować jak będzie wyglądał Twój plan rozwoju zawodowego, nauczycielu. Zasadnym jest także opracować niezbędną dokumentację dotyczącą Waszej współpracy. Taka dokumentacja została przez nas przygotowana i znajdziesz ją tu >KLIK<.
Pamiętaj też o swoich umiejętnościach i potrzebach. Po pierwsze co mogę dać placówce (co jest moją mocną stroną) oraz jakie mam potrzeby (czego nie umiem, czego się chcę nauczyć).
Teraz już tylko wybrać wzór tabel i rozpocząć planowanie.
Twoja tabela dotycząca planowania stażu może wyglądać w najróżniejszy sposób.
Jeśli plan rozwoju zawodowego chcesz napisać według powinności (niestety robi to mniejszość, choć jest to zdecydowanie bardziej logiczne) nauczyciel w trakcie trwania stażu powinien- dołóż do tego zadania, działania jakich się będziesz podejmować, wyznacz termin (mniej lub bardziej szczegółowy) pozostaw miejsce na uwagi- i gotowe. Pamiętaj o tym by uwzględnić tu wymagania, zgodnie z cytowanym powyżej artykułem z ustawy.
Powinności np. uczestniczyć w pracach związanych z realizacją zadań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych i innych statutowych zadań szkoły oraz wynikających z potrzeb szkoły i środowiska lokalnego;
|
|||
Zadanie | Sposób realizacji działań | Termin realizacji | Uwagi |
|
Jeśli swój plan rozwoju chcesz opierać o wymagania (tak robi większość, podobno tak jest Wam łatwiej), to postępuj podobnie jak opisałam powyżej. Wpisz wymaganie, wyznacz zadania, zaplanuj i zapisz sposoby realizacji, wyznacz terminy, zaplanuj miejsce na uwagi.
Tabela taka może więc wyglądać na przykład tak:
Wymaganie np. 1) uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły, |
|||
Zadanie | Sposób realizacji działań | Termin realizacji | Uwagi |
|
Teraz czas na działanie. Jeśli nie czujesz się na siłach by sprostać temu działaniu, nie martw się. Przygotowaliśmy dla Was bardzo szczegółowo opisany ebook dotyczący planowania działań w rozpoczynającym się stażu.
Propozycję dla stażysty znajdziesz tu >KLIK<
Nauczyciel rozpoczynający mianowanie zerka tu >KLIK<
Dla nauczycieli dyplomujących się przygotowaliśmy dwa rodzaje dokumentów w zależności od wykonywanych przez Was działań. Edukacja przedszkolna, wczesnoszkolna i specjaliści >KLIK< i przedmiotowcy i bibliotekarze >KLIK<
W kolejnym artykule poruszę jeszcze bardziej szczegółowo temat terminów oraz roli opiekuna i dyrektora placówki w Twoim awansie nauczycielu.
Karty pracy pobierz tu > KLIK <
Życzę owocnej pracy.
Aneta
Rewelacyjny artykuł, prosto,jasno i na temat! Tak lubię!
extra! dziękuję!