Jak napisać sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego?

Przepisy regulujące uzyskiwanie stopni awansu zawodowego przez nauczycieli zapisane są w dwóch aktach prawnych: w ustawie Karta Nauczyciela, rozdział III a (DZ. U 2019 r., poz. 2215 ze zmianami) oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. (DZ. U 2020 r., poz. 2200).

Obserwując grupy skupiające nauczycieli na portalach społecznościowych, zauważyłam duży problem z przygotowaniem dokumentu, jakim jest sprawozdanie. Zwłaszcza jeśli chodzi o przyporządkowanie poszczególnych działań do poszczególnych powinności lub wymagań. W zapisach prawa oświatowego nie ma jednoznacznych wytycznych w tym zakresie. Jak wiec się do tego zabrać zwłaszcza teraz, w okresie pandemii, kiedy to części z zadań zaplanowanych i zatwierdzonych w planie rozwoju zawodowego nie udało nam się zrealizować?

Uporządkujmy więc.

Należy zwrócić uwagę na jeden z podstawowych zapisów w rozporządzeniu w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli – sprawozdanie piszemy
z DZIAŁAŃ PODJĘTYCH W TRAKCIE TRWANIA STAŻU.

Należy też wyjaśnić i zapamiętać czym jest sprawozdanie? Z definicji zapisanej w słowniku języka polskiego wyczytamy, że jest to «przedstawienie przebiegu jakiejś działalności, szczegółowe zdanie sprawy z czegoś».

Twoim zadaniem, nauczycielu, jest zatem przedstawić przebieg Twojego stażu, opierając się na zatwierdzonym przez dyrektora planie rozwoju zawodowego. A plan, przypominam, może ulec zmianie.

Tu znów chcę Ci przypomnieć zapisy prawa oświatowego.

Pierwszym aktem prawnym jest ustawa Karta Nauczyciela, w której to w art. 9c. 3. czytamy  „W okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania, o których mowa w art. 9g ust. 10. Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji tego planu.”

Kolejny zapis dotyczący sprawozdania odnajdziemy w cytowanym już wyżej rozporządzeniu MEN w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, gdzie w § 4. 5 „Nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu”.

Tak więc mamy dwa akty prawne, z których dowiadujemy się, iż:

  1. Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu;
  2. sprawozdanie to ma uwzględniać efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły;
  3. nauczyciel ma na złożenie sprawozdania 7 dni.

I to są tak naprawdę wszystkie zapisy dotyczące sprawozdania.

Każdy nauczyciel po zakończeniu stażu zobowiązany jest przedłożyć je swojemu dyrektorowi.

Pamiętaj także, że zmiany w awansie zawodowym dotyczą także tego, iż Twoje sprawozdanie w kopii poświadczonej przez dyrektora powędruje jako załącznik do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego lub kwalifikacyjnego przed oblicze członków komisji egzaminacyjnej lub kwalifikacyjnej.

Zaplanujmy, jak się do tego zabrać.  

Przygotuj krótki wstęp o sobie. Sprawozdanie przedkładasz dyrektorowi a on bardzo dobrze zna historię Twojego zatrudnienia oraz posiadane przez Ciebie kwalifikacje. Sprawozdanie jest załącznikiem do wniosku. Będą do niego również załączone wszystkie dokumenty potwierdzające kwalifikacje. Nie musisz więc rozpisywać się na ten temat na trzech kolejnych stronach wstępu do sprawozdania. Uwierz mi i tak nikt tego nie przeczyta.

Pamiętaj, że sprawozdanie będzie dołączone do wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego lub kwalifikacyjnego, dlatego zasadnym jest porządnie się do tego przyłożyć.

Nigdzie w aktach prawa oświatowego nie ma zapisu, jak takie sprawozdanie należy napisać. Najczęściej stosuje się wersję tabelaryczną dla sprawozdań cząstkowych, czyli tych nieobowiązkowych pisanych w trakcie trwania stażu zgodnie z ustaleniami w placówkach/szkołach/przedszkolach.

Druga możliwość to wersja opisowa stosowana przy sprawozdaniach końcowych. Pamiętać należy, iż ustawodawca wyznaczył czas na przedłożenie dyrektorowi takowego sprawozdania. Należy to zrobić w terminie 7 dni od zakończenia stażu. W terminie 7 dni kalendarzowych -o tym też należy pamiętać.

I teraz jak się do tego zabrać?

Wydrukuj swój plan rozwoju. Czytając kolejne punkty, zaznaczaj to, co udało Ci się zrealizować, rozpisuj pod tymi punktami szczegółowe działania, których się podejmowałaś w trakcie trwania stażu. Zgromadź wszelkie niezbędne notatki, wyciągnij zapiski, przypomnij sobie i zapisz, gdzie, z kim i kiedy realizowałaś poszczególne działania. Następnie zdecyduj w jakiej formie napiszesz to sprawozdanie. Jeśli będzie to forma tabelaryczna, wystarczy dołożyć kolumnę na rozpisanie efektów dla nauczyciela i szkoły.

Sprawozdanie opisowe tworzysz, opisując zadania podjęte w czasie trwania stażu, przyporządkowując je do poszczególnych wymagań. Ważne jest oczywiście wskazanie efektów dla nauczyciela i szkoły. Pamiętaj także, że dużo nie oznacza dobrze. Częste powtórzenia, czy na siłę tworzone szczegółowe opisy działań nie są w tym dokumencie konieczne. Szczegółowy opis i analizę działań przygotowuje do teczki jedynie nauczyciel mianowany ubiegający się o stopień awansu na nauczyciela dyplomowanego.   Przykładowe wzorcowe sprawozdanie możesz kupić tu >KLIK<

Życzę owocnej pracy.

Aneta Szostak-Sulewska.

Pin It on Pinterest

Znasz kogoś komu może przydać się ten artykuł?

Podziel się z nim.